Nagyobb mester, mint a szorongás, nem létezik

2018. október 29. 09:05 - koosszilard

Igen, jól olvastad, szerintem nincs nagyobb mester, mint a szorongás. Ugyanis olyan változásokat követel meg az embertől, melyekkel eszméletlen tempóban javul az életminőség.

A szorongás rákényszerít, hogy egészséges szokásokat vegyünk fel, empátiára tanít és szerényebbé tesz, még a legnagyobb egóval rendelkező embert is alázatra neveli. Ez sokkal nagyobb út, mint egy gyógyulás egy betegségből, mert épp akkor kezdődik az utazás, amikor elmúlik a szorongás. Az összes méregtől ekkor tudunk megszabadulni, és leszünk képesek arra, hogy pozitív irányba lendüljünk.

 98482549_m.jpg

A szorongás leküzdése a szokásaid megváltoztatásával kezdődik

 

Úgy érzem, hogy a szorongóknak tulajdonképpen megtiszteltetés, hogy ilyen mesterünk van. Arra tanít, hogy az éned alapköveit, a megszokásaidat változtasd meg. Ha erre nem vagy hajlandó, akkor marad a szenvedés, marad a szorongás.

 

Neuroplaszticitás: “Több évtizedes kutatások kimutatták, hogy az agy minden egyes tevékenysége során megváltoztatja önnön szerkezetét, és folyamatosan tökéletesítgeti áramköreit, hogy az adott feladatokat jobban tudja elvégezni.” (Forrás: Wikipedia)

 

A neuroplaszticitás miatt azok az idegpályák erősödnek, amiket folyton dolgoztatunk az ismétlődő tevékenységekkel. Egész életünkben az agy ezért folyton formálódik, és a szokásaink irányításával alakíthatjuk az idegpályáinkat.

 

Például, ha gyakran aggódunk, akkor egyre jobbak leszünk az aggódásban. Ha egy másik megközelítést alkalmazunk, akkor viszont máshol fognak erősödni az idegpályák. A szokásaink nem mások, mint ismétlődő tevékenységek, melyekkel formáljuk az agyunkat. A mindfullness (tudatos jelenlét) remek segítség abban, hogy a szokásainkat átalakítsuk, mert általa egy lépést hátrálunk és megfigyeljük a problémát. Rögtön lesz egy egészséges távolságunk a saját szorongásunktól. Ha előjön az aggódás, pánik, és hátralépünk megfigyelőnek, akkor egy idő után elkezd átíródni, higgadt pozícióból figyeljük meg, és így megváltoztathatjuk az idegpályákat.

 

Milyen szokásokat érdemes felvenni?

Ilyen például az egészséges étkezés, a rendszeres vízfogyasztás és a mozgás. Ezeket mindennapos szokássá kell alakítani, és ha ehhez hozzájön a mindfullness, akkor máris kikerültünk a szorongás fojtogatásából.

 

Mindfullness: “A tudatosság gyakorlatát alkalmazzák a pszichológia területén különböző mentális és fizikális probléma kezelésére, köztük a megszállott-kényszeres rendellenességekre, szorongásra, a visszaeső depresszióra és a kábítószer függőség kezelésére.Az érzelmek kezelésének egyik különlegesen hatékony módszereként világszerte nagy népszerűségre tett szert.” (Forrás: Wikipedia)

 

A szokások megváltoztatásában az segít, ha objektív álláspontból nézzük a szorongást, ezt például naplóírással, jegyzeteléssel, kérdések felírásával tudjuk elérni. Rendkívül fontos és hasznos eszköz, hogy bármikor útközben legyen egy felületünk, ahova leírhatjuk a kérdéseinket. Egy coach is jobban tud dolgozni, ha ezeket a kérdéseket felírja a kliens, de gyakran saját magunknak is megtaláljuk a választ, ha kiírjuk magunkból a kérdést.

 

A felépülés három lépése

  1. Döntés

 

A szorongásból való felépülés egy döntéssel kezdődik. Ez a legfontosabb lépés, enélkül nem lehet továbblépni. Felkelsz egy reggel és eldöntöd, hogy márpedig le akarsz számolni a szorongással vagy pánikkal, és megfogadod, hogy mindent megteszel érte.

 

  1. Rendszer felépítése

 

Tervezd meg a saját gyógyulási tervedet. Hogyan állsz neki a megvalósításnak? Mi az első lépés? Írd fel magadnak tételesen, hogy naplót veszel, segítséget kérsz, kihez fogsz fordulni, mennyit fogsz inni, mit fogsz mozogni. És ami még rendkívül fontos: hogyan fogod kordában tartani a gondolataidat.

 

  1. Következetesség

 

Csak úgy írhatod át az idegpályákat, ha következetesen kitartasz a terveid mellett. Amit a 2-es pontban összeírtál, olvasd át minden nap, hogy tudd, mihez kell tartani magad. Az ismétlődő tevékenységek előbb-utóbb pedig átírják az idegpályákat, neked csak kitartóan és következetesen követned kell a tervedet.

 

Ismerd meg a Merj módszert! Kattints ide!

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://merjvalasz.blog.hu/api/trackback/id/tr3014322915

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása