Amikor szorongsz, igazából az életedet félted

2018. október 02. 05:32 - koosszilard

A szorongás és stressz megkeseríti a mindennapokat, ezért fontos, hogy megértsd, milyen okok húzódnak meg mögötte és melyik szerved felelős érte.

A szorongás személyre szabottan számtalan tünettel jelentkezhet, de az biztos, hogy a test reagál arra, amikor szorongani kezdesz, amiből aztán a következő jellemző tünetek keletkezhetnek.

  • idegesség, feszültség, nyugtalanság;
  • halálfélem, pánik;
  • gyors szívverés;
  • gyors légzés vagy légszomj;
  • fokozott izzadás;
  • izomrángás;
  • letargia, gyengeségérzés;
  • koncentrációzavar;
  • alvászavar;
  • emésztési zavarok; hasmenés vagy szorulás;
  • heves vágy arra, hogy elkerüld az olyan helyzeteket, amiktől szorongani kezdenél.

 49451774_m.jpg

Mi okozza a szorongást?

 

Már az is sokat segíthet a szorongásodon, ha tudod, hogyan alakul ki és mi rá a biológiai magyarázat. A szorongásnak ugyanis szervi háttere van, nem csak úgy a semmiből érkezik, hanem az agyadban egy kis szerv, az amygdala a felelős érte. Az amygdala a “küzdj és menekülj” reakciót aktiválja a szervezetedben, elsődleges szerepe van az érzelmi reakciók feldolgozásában és raktározásában. Ez a szerv stressz hatására kortizollal és adrenalinnal árasztja el a testet azért, hogy minél gyorsabban el tudj menekülni, vagy harcolni a támadók ellen.

 

Szeretni kell az amygdalát, mert nagyon jó szolgálatot tesz, ha éppen vadállatok elől kell megszökni a prérin vagy ha mammutot kell levadászni, de azért valljuk be, ilyen helyzetekkel manapság már ritkán találkozunk. A szervezetünk azonban nem tudja, hogy már nem több millió évvel ezelőtt vagyunk, csak az számít az amygdalának, hogy vészjelzést kap, és az mindegy neki, hogy mi maga a vészhelyzet.

 

A munkahelyi stressz, mint vészhelyzet

 

Így történik meg az, hogy ha a munkahelyeden túl nagy a nyomás, túl sok a stressz, akkor is azt érzékeli, hogy életveszélyben vagy, úgyhogy megkapja a tested a nagy adag kortizolt és adrenalint, hogy fuss az életedért. Ebben az esetben azonban ez már nem hasznos, hanem hátráltató funkció, mert a szorongás kicsit sem segíti a helyzetek megoldását, hanem inkább gúzsba köt és megakadályoz, hogy gyorsan hozz helyes döntéseket.

 

Az amygdala főként emlékezetből dolgozik, így fordulhat elő az, hogy egy ismerős helyszín, illat, történés, munka, személy is elég ahhoz, hogy szorongás vagy pánik törjön rád. Vészhelyzetet szimatol és villámgyorsan reagál, annyira gyorsan, hogy az agyunk racionális gondolkodásért felelős része, a kortex labdába sem tud rúgni mellette.

 

Azért ne csüggedj, most, hogy már tudod, mi áll a szorongás hátterében, egy lépéssel közelebb kerültél a megoldáshoz. Sőt a következő részben azt is eláruljuk, hogy miért lehetsz igazából rendkívül hálás az amygdalának és az idegrendszerednek a szorongásért.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://merjvalasz.blog.hu/api/trackback/id/tr6114207169

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása